top of page
Wakacje w sadzie rozwiązania szczegółowe

Wakacje w sadzie rozwiązania szczegółowe

Wakacje w sadzie koncepcja zagospodarowania

Wakacje w sadzie koncepcja zagospodarowania

Wakacje w sadzie schemat funkcjonalny

Wakacje w sadzie schemat funkcjonalny

Wakacje w sadzie

Wakacje w sadzie to ogród, który powstał z tęsknoty inwestorki za dzieciństwem i sielskimi wakacjami u babci.

W stworzeniu pożądanego klimatu - z natychmiastowym efektem, a nie w odległym horyzoncie czasowym potrzebnym na rozrost drzew - pomagają stare, szczęśliwie zachowane na działce drzewa sadownicze. Rozłożyste jabłonie, czereśnie, wiśnie, orzechy włoskie i śliwy. Ostoja życia: dom i pokarm dla zwierząt.

Z nowych drzew i krzewów zostaną dosadzone m.in. leszczyny, pigwowce, świdośliwy, jarzęby i ogniki - tak, żeby pożywić się mógł i człowiek i zwierzęta. Jak zwykle: focus na dziką faunę ogrodową i bioróżnorodność

Inwestorka jest miłośniczką bylin, lecz równocześnie oboje inwestorzy wolą spędzać czas na innych aktywnościach niż pielęgnowanie ogrodu. W związku z tym w ogrodzie znajdzie się jedna, duża rabata mieszana (ok. 400 m2) z krzewami, trawami i łatwymi w utrzymaniu bylinami.

Ogród został podzielony na następujące strefy:

  • wejściową, obejmującą przedogródek i podjazd;

  • wypoczynkową, obejmującą tarasy i rabatę mieszaną;

  • gospodarczą, oddzieloną od przedogródka żywopłotem;

  • użytkową, obejmującą pozostały teren: sad, warzywnik (330 m2) i zagrodę dla kur/kaczek (300 m2).


Głównym założeniem kompozycyjnym jest poprowadzenie ortogonalnych ciągów komunikacyjnych wzdłuż i w poprzek ogrodu. Ostra linia ścieżek jest zmiękczona sposobem nasadzenia bylin na rabacie (poprowadzonym po miękkich, spiralnych lub falistych linia) oraz nieregularnie posadzonymi drzewami w sadzie. Osie widokowe rozpoczynają się na tarasie i prowadzą wzrok patrzącego w kierunku najatrakcyjniejszych punktów ogrodu: z jednej strony ku rabacie zamkniętej grupą drzew, z drugiej strony ku sadowi.

Punktem wyjścia w tworzeniu koncepcji ogrodu i zarazem najważniejszym miejscem – zgodnie z założeniami projektowymi – jest jabłoń obok domu i miejsce pod nią, na żwirowo-kamiennym tarasie. W tym miejscu stanie stół i krzesła lub ławy. Rozłożysta, stara jabłoń oraz wiśnie i śliwy osłaniające tę część ogrodu od ulicy przywołują koncepcję sadu. Drewniany taras-pomost wychodzący na część wysypaną żwirem (która może symbolizować wodę) przywołuje na myśl wakacje spędzane nad wodą.

Strefa wejściowa

Do istniejących w przedogródku drzew owocowych zostaną dosadzone wiśnia i śliwa przesadzone z innych miejsc ogrodu oraz nowe drzewa: „rajskie” jabłonie po dwóch stronach ścieżki i świdośliwa. To miejsce będzie najbardziej atrakcyjne w sezonie kwitnienia i owocowania drzew. Celowo nie będzie tutaj żywopłotu zasłaniającego widok z ulicy. Ta część ma być widoczna, tak by przechodnie mogli czerpać przyjemność z oglądania wyremontowanego budynku w ładnym otoczeniu drzew.

Podjazd będzie oddzielony od strony ogrodu żywopłotem z berberysów, ogników, forsycji i pigwowców. Taki dobór krzewów zapewnia atrakcyjny wygląd żywopłotu przez cały rok, a co za tym idzie – odciąga uwagę od samochodów stojących na podjeździe. W miarę potrzeb i chęci inwestorów cały żywopłot można formować lub pozostawić nieformowany.

Strefa wypoczynkowa

Przy domu rośnie wspomniana wyżej jabłoń. Pozostałe drzewa rosną z tyłu rabaty mieszanej. Pomiędzy nimi a tarasami rozpościera się obszerna część przeznaczona pod nasadzenie bylin i roślin cebulowych. Rośliny będą sadzone grupami wzdłuż wyrysowanych na projekcie, miękkich i spiralnych linii. Rabata – jako jedno z niewielu miejsc w ogrodzie – będzie kolorowa. Będzie się zmieniała wraz z kolejnymi miesiącami i kwitnieniem kolejnych gatunków roślin. Projektowane rośliny to m.in.: szafirek, narcyz, pierwiosnek, kostrzewa, dąbrówka rozłogowa, konwalia, śmiałek darniowy, drżączka średnia, proso rózgowate, czosnek ozdobny, bodziszek, łubin, piwonia, krwawnik wiązówkowaty, przegorzan, krwiściąg, mikołajek, jeżówka, rudbekia, aster i czyściec wełnisty. Dla uspokojenia kompozycji i zapewnienia minimalnej atrakcyjności zimą gdzieniegdzie w miejscach słonecznych będzie posadzona irga, a w bardziej zacienionych - barwinek.

Strefa użytkowa

Sad (częściowo nakładający się z zagrodą dla kur/kaczek)

Poza kilkoma drzewami iglastymi, lilakiem i lipą rosną tu drzewa owocowe. Dosadzona zostanie leszczyna, głóg, jarząb i świerk – jako nawiązanie do już istniejących świerków.

Dodatkowo w zagrodzie dla kur/kaczek można posadzić krzewy owocowe: porzeczki, agrest, maliny. Ten teren inwestorzy chcą zagospodarować samodzielnie. Zwierzęta wewnątrz dużej zagrody mają wygrodzony mniejszy teren z kurnikiem. Na teren dużej zagrody lub nawet poza nią, mogą być wypuszczane w zależności od chęci gospodarzy.

Warzywnik

Ten teren pozostaje do samodzielnego zagospodarowania przez inwestorów. Warzywnik znajduje się w słonecznej części ogrodu. Jest wystawiony na działanie słońca przez większość dnia i równocześnie osłonięty od północy. Jest na tyle duży, aby pomieścić grządki warzywne, ziołowe, krzewy owocowe, kompostownik, szklarnię i budynek na narzędzia.

Projekt: Zielona Faza

bottom of page