Ogród w Nieborowie
- Monika Wiśniewska-Zemełka
- 15 gru 2021
- 1 minut(y) czytania
Ogród w Nieborowie – przykład ogrodu barokowego w Polsce (zaprojektowany pod koniec XVII w., rozbudowany niespełna sto lat później). Prezentuje nam cechy charakterystyczne dla ogrodów w stylu francuskim. Znajdziemy tu: partery kwiatowe, niskie labirynty bukszpanowe, szeroką aleję lipową wytyczoną na osi założenia pałacowego, trawnik dywanowy, symetryczne gabinety i boskiety, uformowane ze strzyżonych szpalerów grabowo-lipowych, symetrycznie rozstawione rzeźby. A na samym końcu – niespodzianka (choć jak najbardziej charakterystyczna dla ogrodów francuskich): "a-ha!". Zwane również "aha" bądź "ha-ha", to ukryta granica ogrodu. 😍
🤓✏ A-ha to miejsce, które wyznacza granicę, bez zamykania osi widokowej. Element, który sprawia, że optycznie ogród ciągnie się po horyzont. Na płaskim terenie granicę zazwyczaj wyznaczał rów, na pochyłym – niski mur oporowy. Efekt a-ha otwierał widok na polanę na której mogły paść się dzikie zwierzęta, na naturalny, okoliczny krajobraz, na pola uprawne, równocześnie dyskretnie odgradzając tereny „dzikie” od terenów przypałacowych.
Co jeszcze nas zachwyciło? Ponad dwustuletnie platany (posadzone w 1770 roku, pierwsze platany posadzone w Polsce❗️). Lipa – niby umierająca, z pniem „zszytym” klamrami, a jednak z piękną, zdrową, zieloną, malowniczo rosnącą koroną i młodymi ("młodymi" z punktu widzenia drzewa) odrostami. Zachwyciły nas historyczne ogrody kuchenne z winoroślą, morwą poprowadzoną przy ścianie, kwaterą ziołową i warzywną (jarmuż, arcydzięgiel i inne stare gatunki!). Na grządkach warzywnych znalazły się terakotowe dzwony do bielenia modraka i rabarbaru, szklane klosze i - już wyłącznie w funkcji dekoracji – karczochy z nieborowskiej majoliki (identyczne można sobie kupić! ja akurat nie mam pałacu do którego by mi pasowały 😆 https://www.majolikanieborow.pl).
Comments